Data Servis

Research For Your Marketing

Proč je lepší se rozhodovat podle výsledků výzkumu než vlastního úsudku?

Sebelepší nápad nebo myšlenka, pokud není ověřená „trhem“, je jen myšlenka s pravděpodobností, že to může vyjít. To, že to může vyjít ještě lépe nebo také, že to nemusí vyjít vůbec, umí výzkum trhu přesně odhadnout. Jenže jak udělat ten správný výzkum trhu? Samozřejmě nejlepší je zadat průzkum odborníkům, jako v podstatě všechno, co vyžaduje odbornou znalost. A průzkum přece je vysoce odborná práce! Proto mě vždy překvapuje, že průzkum trhu je nejvíce oblíbené téma diplomových prací. Je to jednoduché! A jaký omyl pak nastane, když jsou absolventi u nás na stáži a diví se, kolik se toho musí udělat v přípravě, realizaci a ve zpracování výsledků.

 
Takže zpět k otázce, proč je lepší se rozhodovat na základě výsledků výzkumu než podle vlastního úsudku. Autoři nápadu nikdy nemohou vidět do hlav jiných lidí, jak se jim jejich myšlenka líbí nebo s čím se jim spojuje a zda se jim zdá stejně fantastická jako jim. Proto výzkum zcela neosobně a objektivně odhaluje, zda je nový nebo inovovaný produkt, promo nebo služba atraktivní pro cílového uživatele a zda je ochoten za to zaplatit nebo alespoň to využít.

 
Kolik energie a peněz by se dalo ušetřit na zbytečných rozhodnutích tzv. „od stolů“, kdyby se investovalo do průzkumu a rozhodlo se správně hned na poprvé.