Pokud se Vám DNews nezobrazí korektně, klikněte, prosím zde:
Dobrý den,
Máme před sebou závěr roku 2013. Když se ohlédneme zpět na události, které trh On Trade letos potkaly, nemůžeme opomenout červnové povodně i extrémní horka v červenci. Jako by si nás až konec léta chtěl usmířit a dopřát nám konečně to pravé prázdninové počasí.
Jaký byl tento první půlrok na trhu On Trade a na co se připravit v dalších měsících – to je obsahem aktuálního DNews.
Za celý Data Servis zdraví Marcela Šimková


JAK POČASÍ ZAHÝBALO S VÝSLEDKY ON TRADE ZA PRVNÍ POLOLETÍ ?

  JAK SE DAŘILO NOVINKÁM
  OBCHODNÍ ZÁSTUPCE JAKO ZRCADLO ZNAČKY
POČASÍ je pro trh On trade stejně důležité jako pro zemědělce. S tím rozdílem, že hostům vadí, jak chladné a deštivé, tak příliš horké počasí. Letos jsme si užili obojího, nicméně v časovém srovnání bylo letos spíše:
  • Chladněji – v letošním 2. kvartálu byla průměrná teplota o 1,2st. C nižší než tomu bylo loni
  • Deštivěji - počet srážek byl letos 39 % nad dlouhodobým průměrem
POVODNĚ citelně zasáhly až 7 % podniků, které měly výpadek v provozu v rozsahu několika dnů až týdnů.

Důsledkem špatného počasí byl i POKLES POČTU návštěvníků provozoven, který se vyvíjel špatně už od začátku roku a nevylepšil ho ani 2. kvartál, který byl ještě o 2% nižší než loňské 1. pololetí. 
 
Téměř polovina podniků připravila pro své hosty nějaké novinky na letní sezónu hlavně v oblasti ochucených a speciálních PIV, které jsou hitem posledních 2 let.

V NEALKO kategorii se objevuje nabídka „domácích limonád“ a jiných nápojů „domácí výroby podle tradičních receptur“.

I v LIHOVINÁCH je patrná opětovná ochota zavést staro-novinky, jakoby se vracela nabídka předpřipravených drinků typu RTD a různé „zážitkové“ konzumace panáků, mražení skleniček, míchané nápoje apod.

Podniky připravují pro své zákazníky i letní jídelníčky ve formě sezónních salátů, letních masových jídel a samozřejmě grilování. Novým sortimentem v podnicích je zmrzlina. 
 
NEJLÉPE hodnocený OBCHODNÍ ZÁSTUPCE – jako představitel značky – je zástupce pivovarů a dodavatelů nealkoholických nápojů.

Hlavním důvodem dobrého hodnocení je:
  • ochota a vstřícnost
  • spolehlivost a příjemné vystupování
  • rozumí nabízeným značkám
  • dokáže poradit.
Naopak negace u provozoven vzbuzuje obchodní zástupce, který nedodržuje, co slíbil, neplní si své povinnosti a vynechává návštěvy nebo kontakt s podniky vůbec.

NOVINKY V OBLASTI KOMUNIKACE NA TRHU ON TRADE

On Trade provozovny KOMUNIKUJÍ se svými konečnými zákazníky čím dále více:
  • Oproti loňskému roku se ztrojnásobil počet podniků, které pravidelně zasílají e-mailem nebo na mobil aktuální polední menu.
  • Většina (3 ze 4 podniků) se prezentuje na webu ať již ve formě svých vlastních webovských stránek nebo v odkazech a jiných vyhledávačích.

 

Zdroj: Průzkumy společnosti Data Servis - informace s.r.o.: Audit On Trade, Analýza NPS - Net promoter score, Omnibus On Trade, Analýza komunikace On Trade

V případě dotazů nás, prosím, kontaktujte na e-mailech:
marcela.simkova@data-servis.eu, zdenka.strakulova@data-servis.eu

Pokud si nepřejete DNews dostávat, kontaktujte nás, prosím, zde.